sobota 16. května 2015

Francis Scott Fitzgerald: Diamant velký jako Ritz (účinkují Bořivoj Navrátil, David Prachař, Otakar Brousek II., Gaston Šubrt, Vendula Křížová) CD Cover


 
Hlavním vypravěčem je John T. Unger. Byl to hoch ze střední třídy, chodil do školy i se zámožnějšími studenty a ti ho občas brali k sobě domů, ale jednou k nim do třídy přišel nový chlapec Percy, byl velmi uzavřený a nemluvný, ale nejvíce si rozuměl s Johnem. Tak tedy Johna pozval k sobě domů na prázdniny. John byl nadšen, jelikož Percy nikdy nemluvil o sobě a svém domově. Když už mířili vlakem k Percymu, Percy řekl Johnovi, že jeho otec je nejbohatší muž na planetě.
 
John mu původně nechtěl věřit. Když dojeli na místo, tak je nejdříve vezl dostavník do nedaleké vesnice se třinácti obyvateli, tam je převzala limuzína s diamantovými světly. To už John začínal věřit. Dojeli propastí až k Percyho domu. Byl to obrovský hrad, vše bylo z diamantů a té nejčistší slonoviny a také z krásného mramoru. John byl fascinován.

Druhý den Percy ukazoval Johnovi své království, a také mu vysvětloval, že tato část Ameriky není nikde zakreslena v mapách, že to tak jeho otec zařídil. Pak Percy vysvětloval Johnovi celou historii jejich rodiny. Diamantovou horu našli díky veverce, kterou se snažili ulovit. Ta nesla v zubech diamant, proto začali kopat u její nory a zjistili, že celá hora je jeden veliký diamant. Nemohli to nikomu říct, protože by pozemek znárodnili a zničilo by to celý trh z diamanty. Percyho otec tedy vzal několik menších diamantů a prodal je. Za peníze pak koupil radium a to uložil v bankách po celém světě.

Největší strach měli ale z objevení a nejvíce se báli letadel, které tedy sestřelovali v díře uprostřed golfového hřiště. Letci byli dobře živeni, ale na svobodu je ze strachu z odhalení nepustili. Jednoho letce ovšem dali jako učitele italštiny své nejstarší dceři a ten utekl. Snažili se ho chytit a zabít, ale to se jim nepovedlo.

John se mezitím seznámil s nejmladší dcerou pana Washingtona a zamiloval se do ní. Jednou, když byli spolu, tak mu v nestřeženém okamžiku prozradila, že veškeré návštěvy, co zde byly, zavraždili, aby je neprozradili. Tato budoucnost čekala i Johna, ale ten se s tím nechtěl smířit a tak se rozhodl, že uprchne a Kismine půjde s ním. Rozhodli se, že půjdou ještě ten večer. I starší sestra šla s nimi. Byl to osudný večer. Ital, který uprchl, stačil prozradit vše, co viděl a na Washingtonův palác se již řítila letadla, spousty jich stačili zlikvidovat, ale mnoho jich přistálo. Tak zbytek Washingtonovy rodiny (ten ani netušil, kde je Kismine a John) šla do tunelu v hoře, která byla podminována a odpálili ji. Tak už měli John a jeho láska volný průchod domů. Kismine ale stále nechápala, že být chudá není jako v knihách.

Tracklist:
 
Diamant velký jako Ritz (část 1.) 26:31:00
Diamant velký jako Ritz (část 2.) 24:01:00
Diamant velký jako Ritz (část 3.) 28:44:00
 
Třídílná dramatizovaná četba na pokračování.

S použitím překladu Lubomíra Dorůžky připravila Alena Staňková. Pořad připravila Alena Staňková. Přeložil Lubomír Dorůžka. Redaktor Dagmar Jaklová. Režie Vladimír Rusko. Scénář Alena Staňková.

Účinkují: Bořivoj Navrátil, David Prachař, Otakar Brousek ml., Gaston Šubert a Vendula Křížová. Natočeno v roce 1996. Repríza, připravil ČRo 3 - Vltava.

Francis Scott Fitzgerald. Překlad Lubomír Dorůžka. Připravila Alena Staňková. Režie Vlado Rusko.

Účinkuje Bořivoj Navrátil, David Prachař, Otakar Brousek II., Gaston Šubrt a Vendula Křížová.

Natočeno 1997.

Žádné komentáře:

Okomentovat