pátek 29. května 2015

Bohumil Hrabal: Perličky Bohumila Hrabala (1 CD) (účinkují Bohumil Hrabal, Jiří Menzel, Viktor Preiss, Zdeněk Svěrák) CD CoverKdyž jsme byli malí a neznali ještě písmena, četli nám z knížek rodiče. Teď už písmena umíme, ale zase nemáme na čtení čas. Tak se stalo, že řídíme auto a opět, podobni dětem, čteme ušima. A stejně jako kdysi rodič laděním svého hlasu ovlivňoval naše vnímání, dnes nám do té literatury vnáší svůj vztah k příběhu herec.
 
Po Příbězích Petra Šabacha, kterými Centrum Paraple a vydavatelství Radioservis zahájily edici čtení z české prózy, jsme sáhli po povídkách Bohumila Hrabala. Mimochodem, víte, že se tento autor pomalu, ale jistě sává ve světě největším a nejznámějším českým spisovatelem? Tak teď to víte. Hrabal je jedinečný. Tím, jak psal, i tím, o čem psal. Byl fascinován tajemstvím a skrytou krásou nehezkých míst, všedních věcí a malých lidských osudů. Přes svůj psací stroj horečně hledal způsob, jak přenést své okouzlení na nás. Podroboval při tom češtinu zatěžkávacím zkouškám, zda je tohoto přenosu schopna. Jsem přesvědčen, že ji prověřil dokonale, a nezávidím překladatelům do jiných jazyků jejich těžký úkol. Povídka je dobrý literární útvar. Svou krátkostí nutí autora k hutnosti. Slovo v povídce jako by mělo větší specifickou váhu než v románu. Byl bych rád, kdybyste si na Hrabalových slovech pochutnali stejně jako herci, kteří je pronášejí. Přibalili jsme jednu lahůdku: povídku, kterou čte sám Bohumil Hrabal. Když k tomu všemu ještě dodám, že veškerý výtěžek z prodeje tohoto CD jde na pomoc vozíčkářům. Můžu vám spolu s jednou Hrabalovou postavou už jen říci: „Nekupte to…“ (Zdeněk Svěrák)

Některé povídky (U Zeleného stromu, Kopretina a Křtiny 1947) byly uvedeny samostatně i ve vysílání Českého rozhlasu. Povídka U zeleného stromu uvedena 29. 3. 2014 v rámci pořadu RozHraní – Poklady z rozhlasového archívu (ČRo 2 Praha, 20:00 h., připravil Tomáš Černý) k 100. výročí narození B. Hrabala.
 
 Tracklist:
 
1. U zeleného stromu (z knihy Perlička na dně, II. vydání, Čs. spisovatel 1964), čte Jiří Menzel, (13:37)
2. Dáma s kaméliemi (z knihy Pábitelé, I. vydání, Čs. spisovatel 1964), čte Viktor Preiss, (11:11)
3. Kopretina (z knihy Pábitelé, II. vydání, Mladá fronta 1969), čte Zdeněk Svěrák, (10:40)
4. Křtiny 1947 (z knihy Perlička na dně, I. vydání, Čs. spisovatel 1963), čte Josef Abrhám, (16:35)
5. Pábitelé (z knihy Pábitelé, I. vydání, Čs. spisovatel 1964), čte Bohumil Hrabal, 12:46)

Bohumil Hrabal. Povídky. Výběr povídek Václav Kadlec. Hudba Jan Klusák. Zvukový mistr Roman Špála. Záznam a střih Jitka Kundrumová. Producent Zuzana Joachimsthalová a David Rozvald. Design Ondřej Tůma. Foto Tomáš Lisý. Režie Markéta Jahodová.

Interpretují Jiří Menzel, Viktor Preiss, Zdeněk Svěrák, Josef Abrhám a Bohumil Hrabal (ze záznamu).

Vydal Radioservis, 2004 (1 CD; CR 0284-2-801, délka: 64:49 min.).

VELKÝ COVER:

Žádné komentáře:

Okomentovat