středa 17. června 2015

Johny Gruelle: Hadrová Ančka (1 CD) (účinkuje Luba Skořepová) CD CoverPříběh panenky z půdy, která v čele ostatních hraček prožívá dobrodružství se zvířaty a dětmi. Tato hadrová panenka má velké ideály o světě slušných lidí a věří v dobro.

Kouzelná pohádková knížka, kterou napsal a původně také ilustroval Johnny Gruelle, anglický spisovatel a vydavatel knížek pro děti, z počátku dvacátého století.

Ústřední hrdinkou příběhu je hadrová panna, která byla nejoblíbenější hračkou jeho dcery Marcely. Právě ona inspirovala vznik knížky Hadrová Ančka. Je to příběh o holčičce Marcele, která ve starém sudu na půdě najde hadrovou pannu po babičce. Babička v ní hned pozná svou hadrovou Ančku, která na půdě ležela celých padesát let. Panenka tajně ožije (neboť nikdo z lidí nesmí vědět, že panenky jsou živé, mluví a hýbají se) a zažívá s dalšími panenkami a ostatními hračkami i zvířátky v domě mnohá dobrodružství. Pohádkovými hrdiny jsou kromě Marcely, Ančky a zvířátek cínový vojáček, Indián, Holanďan, francouzská panenka, šašek, vosková panenka Žanetka, krejcarové panenky a plyšový lev – strýček Klemens. Nahrávka je určena nejmladším posluchačům. Dá se ideálně poslouchat před spaním po jednotlivých kapitolách.

Tento pohádkový příběh je skutečným pokladem, který patří do pomyslných truhliček s nahrávkami pro děti. Hadrová Ančka je celá vycpaná čistou bílou vatou, což je symbolem čisté duše a bystrého rozumu, a v tělíčku má uloženo červené cukrové srdce s modrým názvem: Miluji Tě. Do každé rodiny proto přináší radost a štěstí. Všechny naše děti, děti našich známých i děti našich dětí uměly a umějí příběhy hadrové Ančky sami zpaměti vyprávět.

Spisovatelova dcera bohužel zemřela ve třinácti letech na těžké onemocnění, které propuklo po jejím očkování. Otec pak pokračoval ve vydávání příběhů Hadrové Ančky, která roste a stává se slečnou. Vymyslel jí ještě kamaráda Andyho. Nechal podle Marceliny Hračky vyrobit hadrové panny, které se prodávaly i s knížkou. První vydání knížky se datuje kolem roku 1915-1918. Autor zemřel v roce 1938.

Obsah: 1. Úvod – 2. Ančka chápe naučení – 3. Anččin výlet na draku – 4. Ančka zachrání psa Fida – 5. Ančka a malíř – 6. Anččin výlet po řece – 7. Ančka a koťata – 8. Ančka a kuřata – 9. Ančka a myš – 10. Ančiny sestřičky.

Johny Gruelle. Hudba Leoš Kosek. Mistr zvuku Miroš Svatoň. Režie Jan Berger.

Vypráví Luba Skořepová.

Vydalo Audiostory v roce 1991 (1 MC, AY0015). Reedice 2014 (1 CD).
 
VELKÝ COVER:

Žádné komentáře:

Okomentovat