neděle 7. června 2015

Henri Bosco: Měsíční pahorek v dlani (účinkují Jiří Schwarz, Soběslav Sejk, Boris Rösner) CD CoverPoetický román Měsíční pahorek v dlani se odehrává v jihofrancouzké Provence. Sem přichází mladý Martial Malicroix, aby se ujmul svého dědictví. Podle závěti, ale musí strávit v místní divočině půl roku, aby se stal právoplatným dědicem. Nastává první osobní konflikt. Má převzít tajemné dědičné sídlo v romantické a spoře obydlené provencalské krajině nebo se má vrátit ke své slibné kariéře do civilizovanějšího prostředí?

Malicroix se už na počátku dostává do střetu nejen s vlastními životními stereotypem a uvažováním, ale především s místními usedlíky, kteří ho jen neradi přijímají mezi sebe.

U Bosca není konkrétní dějová zápletka prvořadá, i když je jich v příběhu víc je dost. Na prvním místě jsou jeho fascinující snové a sugestivní popisy přírody a její osudový vliv na životy lidí, kteří jsou s ní spjati. Ne nadarmo se o něm psalo jako o největším francouzském básníku živlů, vody, země, ohně a vzduchu. S napětím taky sledujeme postupný a dramatický přerod Malicroixa v novém prostředí, jeho morální prohry i výhry, citové tragédie, podvodné úklady...

Román vyšel již roku 1948 pod názvem Malicroix. V Česku román vydává Odeon ve vynikajícím překladu Stanislava Jirsy.

Tracklist:

Měsíční pahorek v dlani (část 1.) 29:07:00
Měsíční pahorek v dlani (část 2.) 29:11:00
Měsíční pahorek v dlani (část 3.) 29:16:00
Měsíční pahorek v dlani (část 4.) 29:38:00
Měsíční pahorek v dlani (část 5.) 29:26:00
Měsíční pahorek v dlani (část 6.) 29:38:00
Měsíční pahorek v dlani (část 7.) 29:19:00
Měsíční pahorek v dlani (část 8.) 27:34:00
 
Četba na pokračování - Měsíční pahorek v dlani 1/8 (1991). Režie Michal Pavlík. Interpretují Jiří Schwarz, Soběslav Sejk a Boris Rösner.

Henri Bosco: Četba na pokračování - Měsíční pahorek v dlani 1/8 (1991).
Překlad Stanislav Jirsa. Připravila Jitka Chrtková. Režie Michal Pavlík.
Interpretují Jiří Schwarz, Soběslav Sejk a Boris Rösner.

Žádné komentáře:

Okomentovat