pondělí 9. března 2015

Pavel Bobek: Antologie (2 CD) CD CoverKe kulatým zpěvákovým narozeninám je tu 2CD výběr dosud jednoznačně nejkompletněji shrnující jeho skvělou kariéru! Začínáme před sedmatřiceti lety a končíme před pár týdny, takový je rozsah Pavlem Bobkem samotným koncipované a chronologicky seřazené přehlídky hitové kvality.

Vstupní Oh Ruby, nechtěj mi lásku dát je naprostá klasika, závěrečné Dylanovo / Křesťanovo letošní Ještě není tma nejspíš směřuje k témuž cíli. A mezitím? Více než čtyři desítky skladeb jako důkaz zpěvákovy domácí jedinečnosti v pečlivém výběru převážně zahraničního repertoáru a dokonale padnoucích českých textů. Ač často zařazován do škatulky country, je Bobek spíše písničkářem – interpretem, přitahovaným epickými příběhy ze života obyčejných smrtelníků.

Znamenitá melodická východiska mu pak dodali především Američané: Hazlewood, Mc Lean, Kristofferson či Simon. Jeho civilní projev, dokonalé frázování a promyšlený repertoár mu umožnily být samozřejmou součástí špičkového popu bez nutnosti hrát marketingové hry. Jeho často zdánlivě polomluvená polozpívaná mikrodramata jsou originální na první poslech – a také se opravdu nutno zajímat i o texty z dílny zejména pp. Grossmanna, Rytíře, Vrby, Žantovského či vůbec nejstabilnějšího Poštulky. Ruby, Houston, Vincent, Dívka N nebo Dým, Ráno, Cesta, Sláma, Flám, Blázen či Láska - stačí klepnout na jedno slůvko z názvu a naskočí vám celá příjemně povědomá písnička... Antologie Pavla Bobka: velmi atraktivní komplet hitů z let 1970 až 2007!

Žádné komentáře:

Okomentovat