úterý 31. března 2015

Edgar Allan Poe: Vraždy v ulici Morgue (čte Jiří Langmajer) CD Cover


Podivínský genius, velký mystifikátor, básník a melancholik napsal morbidní „povídku hrůzy“ o záhadných vraždách v zamčeném pokoji.

Strašidelný příběh napsal ve čtyřicátých letech 19. století a položil v něm základy principů detektivního žánru. Přivedl na scénu hrdinu, prvního velkého detektiva, Augusta Dupina, který metodou racionální analýzy, pouze na základě výpovědí svědků a nepatrného množství stop, objeví nepředvídatelného vraha. Poprvé také použil techniku sdělení geniálních objevů formou dialogu mezi vševědoucím analytikem a jeho mírně nechápavým přítelem. Základní text evropské detektivní literatury čte Jiří Langmajer s neobyčejným citem pro tři základní polohy příběhu: hrůzná sdělení svědků, vypravěčův obdiv nad detektivovými schopnostmi a nadšení detektivního analytika z vlastní neomylnosti. V jeho interpretaci je Poeovo napínavé vyprávění, jež se vzápětí změní v dobrodružství ducha, skutečným posluchačským zážitkem.

CD obsahuje bonus CD text Analytická metoda Augusta Dupina

Tracklist:

1. August Dupin se představuje 5:49
2. Pozoruhodná vražda 18:15
3. Pátrání na vlastní pěst 6:29
4. Dedukce 34:03:00
5. Rozuzlení 13:26

Edgar Allan Poe. Překlad Josef Schwarz – Červinka. Hudba Daniel Fikejz. Jazyková poradkyně Dana Melanová. Hudební režie Dan Fikejz. Zvuková režie, střih, mix a mastering Ivan Mikota. Režie Naďa Dvorská.

Čte Jiří Langmajer.

Nahráno v lednu 2010 ve studiu Ml 91. Vydal Supraphon 12. 2. 2010 (SU 6101-2; 1 CD, 78 min.).

Žádné komentáře:

Okomentovat