čtvrtek 8. října 2015

Charles Dickens: Vánoční koleda (2 CD) (účinkuje Josef Somr) CD CoverProslulý vánoční příběh o starém lakomci, kterému duchové ukážou svět chudých a změní tak jeho smýšlení. Klasické dílo z pera Charlese Dickense patří dodnes k oblíbené vánoční četbě a dočkalo se i mnoha filmových zpracování. Josef Somr je v roli skrblíka Scrooge excelentní a jeho strhující vyprávění činí z této audioknihy jedinečný posluchačský zážitek. Neopakovatelnou atmosféru Vánoc "ve staré dobré Anglii" dodává nahrávce i originální hudba.

Jedná se o povídku, která vypráví příběh ze staré Anglie v čase jak jinak než vánočním. Posluchač zde nalezne zprvu lakotu a zlo a smutek, poté se seznámí s jedním, druhým i třetím hodným duchem a dále se vše mění a objevuje se zde laskavost, přátelství a dobro, jakého je jen člověk schopen. Toliko ve zkratce, pokud se do příběhu opravdu zaposloucháte, nebude se Vám zdát tak stručný a banální, jak jsem ho výše popsala.

Audioknihu načetl pan Josef Somr. Režisérem audioknihy je Robert Tamchyna, který o spolupráci se známým hercem říká: „S Josefem Somrem jsme se shodli na tom, že audiokniha jako zvukové čtení a vyprávění by měla nechat velký prostor pro fantazii posluchače, který nakonec ani při poslechu CD nepřestane být „čtenářem“. Pro zkušeného herce může být velkou výzvou, stát se interpretem, který nenápadně otevírá všechna drobná zákoutí příběhu, ale přitom ani na chvíli posluchačům nevnucuje svou vlastní představu a náladu povídky. Audioknížka je především pozváním mezi řádky textu, jako by knížkou listoval čtenář sám. A pečlivá příprava i herecké umění Josefa Somra takovému vyznění klasického Dickensova textu velmi pomohly.“

Tracklist:

Jakub Marley zemřel...
Jednou, bylo to zrovna...
Sotva Fred odešel...
Scrooge si zašel na večeři...
Když se Scrooge probudil...
Když Duch domluvil...
Scrooge za okamžik znovu viděl...
Duchu, křikl Scrooge...
Scrooge se probudil...
Scrooge se pevně držel...
Duchu, zeptal se Scrooge...
Venku už se setmělo...
Ušli veliký kus světa...
Duch se blížil pomalu...
Když se probral...
Scrooge poslouchal...
Duch příštích Vánoc...
Byla to pelest...
Ulice byly plné lidí...
Scrooge si ráno přivstal...

Charles Dickens. Režie Robert Tamchyna.

Čte Josef Somr.

Vydala nakladatelství Popron Music a nakladatelství XYZ v roce 2010 (1 CD).

Žádné komentáře:

Okomentovat