úterý 29. září 2015

Ladislav Fuks: Příběh kriminálního rady (1 CD MP3) (účinkuje Jan Hartl) CD Cover



Psychologický román Příběh kriminálního rady (1971) se odehrává v jakémsi evropském hlavním městě a v jeho okolí, kde jsou zákeřně vražděny děti. Námětem je ale také vztah despotického kriminálního rady a jeho plachého, sotva dospělého syna Viktora. Čtenářská pozornost je do poslední chvíle jako by odváděna či rozptylována vnitřními úvahami syna o vztahu k otci, z jehož dohledu se snaží vymanit, o pokrevní závislosti, která může vést až k destruktivním pocitům a činům.

Děj může být podobenstvím o těžkostech dospívání a touze „odtrhnout“ se z rodičovského dozoru, ale zároveň je mrazivým a napínavým pátráním po pravém původci zločinu. V metaforické rovině je úvahou o příčinách viny a důsledcích trestu. Ladislav Fuks zemřel v Praze 19. srpna 1994 ve svém dejvickém bytě.

Úzkostné stavy, strach, děsivá neodbytnost blížící se katastrofy, zločin, bezpráví a vyřazení postavy z „normální společnosti“. To jsou hlavní témata Fuksových knih.

"Příběh kriminálního rady je mezi ostatními krimipříběhy výjimečný. Nejde tu o brutalitu nebo o šokující skutečnosti. Ladislav Fuks nebyl tím, koho by zajímaly fantastické způsoby provedení zločinu. Šlo mu o psychologii a náhled do duše postav. Před posluchačem mnohá fakta skrývá a vlastně mu nejde ani o to, jak bude vrah dopaden. Hraje si s příběhem, podsouvá posluchači různá řešení a nutí jej o jednání postav přemýšlet. Přesto je závěr knihy temnější, než v současných severských detektivkách. Šokující, tvrdý a chladný. Právě pro nekompromisní vyvrcholení dramatu stojí za to si příběh poslechnout. V záplavě ostatních dramatických audioknih se tento pomalý ale detailně vypilovaný tragický příběh rozhodně neztratí."

Prozaik Ladislav Fuks se narodil 24. září 1923 v Praze. Jeho přísný otec pracoval jako policejní úředník. Zřejmě právě z hloubi vlastní zkušenosti pramenila inspirace pro Fuksův „detektivní horor“.

V letech 1945–1949 vystudoval Ladislav Fuks filozofii, psychologii, dějiny umění a pedagogiku na FF UK v Praze. I když v následném období pracoval jako úředník a státní zaměstnanec, byl odborným pracovníkem Státní památkové správy v Praze a do 1963 Národní galerie, pro svoji literární dráhu nepochybně čerpal právě ze znalosti lidské psychiky a chování posunutého díky výjimečným, ohrožujícím a zátěžovým situacím. Zásadní samozřejmě byla zkušenost válečného období, neboť z jeho židovských spolužáků se z koncentračních táborů vrátil pouze jediný a sám Fuks byl od roku 1942 totálně nasazen na statku v Hodoníně.

Úzkostné stavy, strach, děsivá neodbytnost blížící se katastrofy, zločin, bezpráví a vyřazení postavy z „normální společnosti“. To jsou hlavní témata Fuksových knih. V jeho prvotině z roku 1963 nazvané Pan Theodor Mundstock, se ještě jedná o příběh zasazený do konkrétních reálií, neboť vypráví o osudu pražského Žida obávajícího se transportu do koncentračního tábora. Postupně ale autor líčení „vytrhuje“ z rozpoznatelné skutečnosti a „vsazuje“ ho do modelového časoprostoru obohaceného výraznou metaforikou, propracovanou kompozicí a návratnými motivy. Taková je stavba Fuksova asi nejznámějšího díla, Spalovač mrtvol, vydaného roku 1967 a o rok později zfilmovaného.

Psychologický román Příběh kriminálního rady se odehrává v jakémsi evropském hlavním městě a v jeho okolí, kde jsou zákeřně vražděny děti. Námětem je ale také vztah despotického kriminálního rady a jeho plachého, sotva dospělého syna Viktora. Čtenářská pozornost je do poslední chvíle jako by odváděna či rozptylována vnitřními úvahami syna o vztahu k otci, z jehož dohledu se snaží vymanit, o pokrevní závislosti, která může vést až k destruktivním pocitům a činům. Děj může být podobenstvím o těžkostech dospívání a touze „odtrhnout“ se z rodičovského dozoru, ale zároveň je mrazivým a napínavým pátráním po pravém původci zločinu. V metaforické rovině je úvahou o příčinách viny a důsledcích trestu.

Ladislav Fuks zemřel v Praze 19. srpna 1994 ve svém dejvickém bytě.

Tracklist:

Část 1.
Část 2.
Část 3.
Část 4.
Část 5.
Část 6.
Část 7.
Část 8.
Část 9.
Část 10.
Část 11.
Část 12.
Část 13.
Část 14.

Ladislav Fuks. Četba na pokračování z „detektivního hororu“ z roku 1971. Připravila Milena M. Marešová. Režie Markéta Jahodová.

Účinkuje Jan Hartl.

Natočeno 2013. Premiéra 1. dílu 26. 8. 2013 (ČRo 3 Vltava, 18:30 h.; 30 min) v cyklu Rozhlasový rok a Česká próza.
 
Nakladatel: Radioservis
Interpret: Hart, Jan
Režie: Jahodová, Markéta
Popis: 1× CD MP3, délka 6 hod. 17 min., česky
Rok vydání: 2015 (1. vydání)
 
VELKÝ COVER:


Žádné komentáře:

Okomentovat